Site logosu

İş bulma, diplomaların denkliği, vize – Ukraynalı mühendis Maksym Babenko Almanya’ya geliş sürecini aktarıyor.

Maksym Babenko Almanya’ya gelmek için iyi hazırlanmış. Kaynak:Privat

Almanya. Maksym Babenko 32 yaşında bir mühendis ve 2017 Nisanında Rheinland-Pfalz eyaletinde ölçüm ve kontrol teknolojileri alanında hizmetler veren bir firmada çalışmak üzere nitelikli işgücü statüsünde Almanya’ya gelmiş. Babenko iş bulma, vize ve Almanya’daki yaşama adapte olma süreçlerine ilişkin ihtiyacı olan faydalı bilgileri Almanya’da İş Bulmak sitemizde bulmuş.

Neden Almanya’da çalışmak istiyordunuz?

Ukrayna’da yaşarken nükleer santrallerde otomasyon mühendisi olarak çalışıyordum. Oldum olası fikirlerimi ve becerilerimi daha da geliştirmeme alan tanıyacak uluslararası bir şirkette çalışmayı hayal ettim. Almanya da tüm dünyada en iyi mühendislere ve modern ileri teknoloji çözümlerine sahip olmasıyla biliniyor.

Almanya’da iş aramak için nasıl bir yol izlediniz ve nasıl hazırlandınız?

Buraya yerleşmeden önce Almanya’yla ilgili gerçekten de çok şey öğrendim. En önemlisi henüz Ukrayna’dayken Almanca öğrenmeye başladım. İş bulmak için iş ilanı sitelerinin yanı sıra Almanya’da İş Bulmak portalını da kullandım. Uluslararası nitelikli iş gücüne yönelik özel olarak hazırlanan ve Almanya’da yaşama ve iş yaşamına ilişkin pek çok önemli bilgiye yer veren bu siteyi herkese içtenlikle tavsiye ederim.

Almanya’da iş hayatı yoğun ve yüksek beklentiler var. Mühendis Maksym Babenko nitelikli işgücü statüsüyle Ukrayna’dan Almanya’ya geldi

Halledilmesi gereken çok formalite var mıydı?

Belli kriterleri doldurun kişiler AB Mavi Kartı alabiliyor. Bunun için Almanya’da Ukrayna’dan aldığım diplomamın denkliğinin alınması gerekiyordu. Almanya dışındaki ülkelerden alınan diploma ve sertifikaların denklik derecesini Almanya’da İş Bulmak üzerinden üniversite diplomamın Almanya’da H+ yani üniversite mezuniyeti olarak kabul edildiğini öğrendim. Böylece Almanya’ya gelmek için vize hakkını elde etmiş oldum.

Almanya’da iş yaşamına ilişkin izlenimleriniz ne?

Şu ana kadar pek çok olumlu deneyim yaşadım. Burada iş hayatı yoğun ve beklentiler yüksek. İlk aylarda kimi zaman Pfalz aksanını anlamakta biraz güçlük çektiysem de farklı bir ülkeye yerleşen herkes için geçerli bir durum bu ve insan bu tür küçük farklılıklara kısa zamanda alışıyor.

Kaynak : © www.deutschland.de

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.

Oturum Aç

Üye Ol

Parolanızı mı unuttunuz

Paylaş