Site logosu

Almanya’da kendi mesleğinde çalışmak isteyen herkes diploma denkliği almak zorundadır. Burada bunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yurtdışından alınan mesleki yeterlilik denkliği, Almanya’da vasıflı bir işçi olarak çalışabilmenin temel anahtarıdır. Bunun ne anlama geldiğini, prosedürün nasıl işlediğini ve sorularınızı kimin yanıtlayabileceğini burada öğrenebilirsiniz.+

Mesleki Yeterlilik Denkliği Ne Anlama Geliyor?

Bir mesleki eğitim veya üniversite diploması tanındığında, nitelikler Almanya’daki ilgili eğitime denk kabul edilir. Bu denklik için yetkili bir ofise başvurulması şarttır. Bu konuda, mesleki veya yükseköğrenim diplomasına göre farklı makamlar yetkilidir.

Diplomaların Denkliği Her Zaman Gerekli Midir?

Almanya’da regüle edilmiş bir mesleği icra etmek istiyorsanız bu zorunludur ve geldiğiniz ülkeye bakılmaksızın geçerlidir. Bu, sağlık sektörü ve hukuki danışmanlık dalındaki birçok mesleği kapsamaktadır, ancak öğretmenler ve mühendisler için de denklik gereklidir. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi bizimle temasa geçerek alabilirsiniz.

Almanya’da mesleklerin çoğu regülasyona tabi değildir. Bununla birlikte, yabancı bir mesleki yeterliliğin denkliği veya üniversite diplomasının karşılaştırılabilirliği, Avrupa Birliği ülkelerinden veya İsviçre’den gelmeyen kişilere vize verilmesi için genellikle bir ön koşuldur.

Ancak şu herkes için geçerlidir: Mesleki yeterlilik veya diplomanın denkliğinin resmi olarak tanınması, iş bulmayı ve maaş pazarlığı yapmayı kolaylaştırır.

Hangi Makamlar Bu Yeterliliği Tanıyor?

Almanya, her biri kendine özgü birçok yetkiye sahip olan 16 eyaletten oluşan federal bir devlettir. Bu nedenle, meslek türüne bağlı olarak, yabancı yeterlilik belgelerinin tanınmasından eyaletlerdeki farklı birimler sorumludur.

Ayrıca, bir üniversite diplomasının Almanya’da eşdeğer kabul edilip edilmediğini önceden kontrol etmek için Yabancı Eğitim Sistemleri Merkez Ofisi’nin veri tabanı anabin kullanılabilir.

Denklik İçin Hangi Kanıtlar Gereklidir?

Denklik kontrolünün yapılabilmesi için, örneğin diploma veya mesleki deneyim belgesi ibraz edilmelidir. Mesleki hedefe ve eyalete göre, teorik ve pratik eğitimin konuları ve saatleri gibi eğitim içeriğinin yanı sıra eğitim sırasında staj yapıldığına dair kanıtlar da gerekebilir.

Bu Süreçte Hangi Birimler Yardımcı Oluyor?

Henüz Almanya’da yaşamıyor veya çalışmıyorsanız, Mesleki Denklik Merkezi Hizmet Noktası’ndan (ZSBA) destek alabilirsiniz. Ayrıca bu kurum, denklik prosedürü boyunca ilgililere eşlik de ediyor.  Halihazırda biz sizlere bütün bu konularda destek sağlıyoruz. Hemen üyeliğinizi tamamlayıp özgeçmişinizi yükleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

Kaynak: © www.deutschland.de

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.

Oturum Aç

Üye Ol

Parolanızı mı unuttunuz

Paylaş